Foto Art Studio-Stereoskopia-Anaglify-Programy 3D-Zdjęcia Street View

Poniżej kilka wskazówek dotyczących fotografowania aparatem Fuji  FinePix REAL 3D ( w wersjach W1 i W3).

I. Porady pochodzące z oficjalnej strony FUJIFILM z niewielkimi komentarzami

1. Idealna odległość fotografowania i ustawienie aparatu – Podczas komponowania zdjęć obiekt fotografowany powinien znajdować się około 2,5 metra od aparatu. W takim przypadku efekt 3D będzie najbardziej widoczny. Upewnij się, że przedmiot fotografowany jest poprawnie umieszczony w kadrze zdjęcia (kadrowanie fotografii po wykonaniu zdjęcia na komputerze pogarsza potem jakość uzyskanego obrazu, gdyż zmniejszana jest rozdzielczość uzyskanego obrazu. Pamiętaj aby aparat był trzymany poziomo w stosunku do fotografowanego obiektu. Nie jest możliwe wykonywanie fotografii w orientacji pionowej (aparat musi widzieć obraz lewy i prawy, a nie góra dół).

2. Upewnij się, że istnieją warstwy na Twoim zdjęciu – Postaraj się aby istniały  różne warstwy perspektywy na zdjęciu. (Np.: być może osoba na pierwszym planie,  drzewo na drugim a dom w tle). Z różnych warstw można uzyskać naprawdę  fantastyczny efekt 3D przy odtwarzaniu fotografii.

3.  Wykreuj perspektywę – W przypadku fotografowania np. dzieci możesz wykonać zdjęcie kierując aparat pod katem ok. 45 stopni w dół.

4. Staraj się fotografować kolorowe obiekty – Staraj się wykonywać zdjęcia w słoneczne dni tak aby uzyskać soczyste barwy. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie tylko zmniejsza efekt 3D ale prowadzi do zwiększenia ziarnistości zdjęcia ( szczególnie przy powiększonym ISO). Niestety matryce aparatów fuji nie są “doskonałe”

II.  Obróbka zdjęć

1. MYFINEPIX STUDIO – Fujifilm wypuścił ostatnio wersję 3.0 programu MyFinePix Studio. Na pewno ucieszą się wszyscy posiadacze aparatów 3D tej firmy. Program potrafi teraz:

  • Połączyć dwa filmy 3D
  • Przyciąć części filmu 3D
  • Podzielić film 3D na dwa filmy 2D
  • Rozdzielić fotografię 3D (plik MPO) na dwa zdjęcia JPEG
  • Dodano też funkcję Fotoksiążki (Photobook).
  • Program  działa dość szybko, szczególnie cieszy funkcja przycinania filmów. Po najnowszym update pojawiła się też funkcja wewnętrznej przeglądarki 3D (zdjęcia i pliki wideo) z możliwością ustawienia paralaksy.

2. STEREOPHOTO MAKER– Bardzo dobry program freeware  do tworzenia obrazów 3D (stereopary, anaglify, konwersja formatów 3D itp?) z pojedynczych zdjęć i obrazów stereoskopowych wykonanych jednym aparatem z przesunięciem (Cha Cha), lustrzanką np: przez obiektyw Loreo oraz powiększającej się ostatnio gamy aparatów dwuobiektywowych (np: Finepix Real 3D). Program umożliwia kadrowanie, strojenie anaglifów, poprawę kolorystyki. Umożliwia tez wygenerowanie prostej galerii zdjęć z obrobionych obrazów. Więcej o programie.

3. MINIATURY PLIKÓW MPO – Na stronie http://www.munsil.com/MPO_registry.html (tekst w języku angielskim) można znaleźć pliki rejestru mające na celu  umożliwienie podglądania plików MPO dla systemów Windows XP, Vista i 7 tworzonych przez aparaty Fuji 3D. Dzięki wpisowi Windows będzie “wiedział”, że plik MPO jest to jeden plik obrazu, w którym zapisane są dwa obrazy JPG w sekwencji. Tak więc po ustawieniu widoku miniatur w oknie eksploratora zobaczymy poprawne miniatury naszych zdjęć. Aby zainstalować pliki rejestru należy wybrać plik odpowiadający wersji Windows, uruchomić go i wyrazić zgodę na dopisanie do rejestru. Jeśli chcemy z jakiegoś powodu zrezygnować później z wyświetlania miniatur MPO uruchamiamy plik MPO_reset.

Jeśli natomiast plik MPO otworzymy przez dowolny edytor grafiki ignorując jego rozszerzenie pojawi nam się obraz sfotografowany przez lewy obiektyw aparatu 🙂

Dalsza część tekstu już wkrótce…

Usługi dla posiadaczy Finepix Real 3D

3 odpowiedzi na „FinePix REAL 3D”

Dodaj komentarz