Foto Art Studio-Stereoskopia-Anaglify-Programy 3D-Zdjęcia Street View

Poniżej przedstawiam opis uzyskiwania par obrazów przy pomocy jednego aparatu cyfrowego. Można w ten sposób uzyskiwać stereopary w orientacji poziomej i pionowej.

1. Stanąć prosto ustawiając aparat w kierunku obiektu fotografowanego.
2. Trzymając aparat cały czas prosto przenieść ciężar ciała na lewą nogę  i zrobić pierwsze zdjęcie.
3. Trzymając cały czas aparat nieruchomo przenieść ciężar ciała na prawą nogę oraz zrobić drugie ujęcie (jeśli obiekt główny naszego zdjęcia znajduje się dość blisko odległość między lewym i prawym ujęciem powinna być mniejsza np: 6-7 cm, jeśli naszym celem jest np: budynek, plener wtedy tę odległość należy odpowiednio zwiększyć).
4. Teraz mamy gotowe dwa obrazy lewy i prawy – załadować do programu Anaglyph Maker , Stereo Photo Maker lub innego pozwalającego na edycję par zdjęć i bawić się do woli.
5.  Pewnym ułatwieniem w tej metodzie może być posiadanie aparatu z funkcją panoramy (w moim przypadku Canon G3), wtedy po wykonaniu pierwszego zdjęcia widzimy je na podglądzie i łatwiej jest nam kadrować drugie zdjęcie.

Niby to proste, ale ważne jest aby fotografie były kadrowane jednakowo i oczywiście można tym sposobem wykonać tylko fotografie statyczne tj. krajobrazy, budowle itp. Metoda ta nie nadaje się zupełnie dla obiektów będących w ruchu.
Inne sposoby to:loreo
– posiadanie specjalnej szyny i statywu na której umieszcza się aparat fotograficzny ( nie mam szyny, więc nie opisuję),
– obiektyw zakładany na aparat (w moim przypadku Loreo 3D Lens in a Cap na korpusie Canon 450D)
– zestaw dwóch aparatów na jednej szynie wyzwalany pilotem (testuje na aparatach Olympus C3000)

– można też uzyskać zdjęcia trójwymiarowe z obrazów płaskich (konwersja 2D – 3D), jednak efekt nie jest już taki jak z dwóch osobnych zdjęć. Testuję właśnie tę metodę (już wkrótce więcej informacji na ten temat).